Jak przygotować się do ślubu i wesela bez stresu?

Jak przygotować się do ślubu i wesela bez stresu?

Narzeczeństwo to wyjątkowy stan, to już nie „chłopak” i „dziewczyna”, ale jeszcze i nie „mąż” i „żona”. To czas na wszystkie przygotowania i szczerą radość. Bo, wbrew pozorom to i o to chodzi. A zamiast tego, zaczynają się nerwy. Większość kobiet marzy o tym słynnym zapytaniu „Czy uczynisz mi tę przyjemność/zaszczyt i wyjdziesz za mnie”? A co potem? Potem, Moje Drogie Panie bywa różnie. Wszystko zależy od podejścia i pomysłu na kolejne, ważne wydarzenie w życiu. Jako, że już mam to za sobą, chętnie wam w tym pomogę.

Przygotowania ślubne krok po kroku

1. Opanuj emocje

Żeby nie było, nie zakazuję krzyczeć lub płakać ze szczęścia. 😉 Takie emocje są dobre i potrzebne. Mam na myśli, stres i niepotrzebne nerwy, bo: już trzeba wszystko przygotować, bo salę na wesele trzeba znaleźć, bo datę ślubu załatwić, gości, prezenty, suknię ślubną itp. i co jeszcze? Ha, to dobre pytanie. Przede wszystkim zachowaj spokój i ciesz się narzeczeństwem. Na spokojnie porozmawiaj z narzeczonym (ładnie to brzmi, prawda?:)), zapytaj go o jego punkt widzenia  odnośnie ślubu i wesela. Bo często okazuje się, że my, kobiety mamy bardzo sprecyzowane plany, niekiedy odbiegające od tych co faceci. W sumie ciężko się dziwić, planujemy to już od najmłodszych lat…:D Ważne, by zaznaczyć na czym nam zależy. Począwszy od tego, w jakiej porze roku chcemy mieć ślub, w jakim miejscu, na gościach kończąc i się przy tym nie pokłócić. To dopiero sukces ;).

2. Zacznij od ustalenia daty ślubu

Gdy opadnie już radosne podniecenie, a najbliżsi zostaną powiadomieni, radzę zaopatrzyć się w cierpliwość, najlepiej jakiś duży słoik. Dlaczego? Bo zazwyczaj od razu padają pytania: „A kiedy ślub?”, „Może weźcie w…” (i tu zazwyczaj padał konkretny miesiąc), albo „Ja bym…”(podobnie jak wyżej, pojawia się sugestia.) To jeszcze nic, gorzej jak podacie termin, wtedy rozpoczyna się cmokanie i dalsze sugestie „No nie wiem, nie wiem”, „Nie za zimno/ciepło”? „Tak długo trzeba czekać?/ tak szybko?” i wzrok pada wymownie na brzuszek. Często, gęsto wyimaginowana ciąża okazuje się ciążą spożywczą, ale co sobie pogadają, to ich. 😉 Jak zatem ustalić datę ślubu? Przede wszystkim, pierwsze kroki należy skierować do sali weselnej i popytać o wolne terminy lub takie, które was interesują. Dopiero po “zaklepaniu” terminu sali warto rozważyć odwiedzenie Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Uff, najważniejszy krok za Wami, teraz trzeba brać kalendarz i wszystko zaplanować. 😉

3. Istotny jest budżet

Niestety lub stety, planując swój idealny dzień, warto zastanowić się również nad budżetem. Zdarza się, że decydując o jego ograniczeniu, bardzo szybko zmieniamy okulary na bardziej realne. A prawdą jest, że wszystko, co wiąże się z nazwą „ślubny/weselny” nabiera dodatkowej mocy, czyli ceny. Myśląc o budżecie warto zastanowić się nie tylko nad opłatą „za talerzyk”, ale także możliwymi, ukrytymi kosztami (np. korkowe, ubrania na krzesła, owoce i ciasto itp).

4. Odpowiednia oprawa weselna

Czyli krótko mówiąc czas na zespół lub DJ, kamerzystę i/ lub fotografa. Oczywiście, te rzeczy są ważne, bo tworzą swego rodzaju niezbędnik weselny, bo kto z Was wyobraża sobie wesele bez muzyki? Warto jednak zastanowić się nad budżetem, jaki chcemy na ten cel przeznaczyć. Wychodzę z założenia, że są rzeczy na których nie warto oszczędzać, i to jest właśnie jedna z nich. Wszystko zależy od tego czy lubimy bawić się przy ulubionych utworach w oryginalnych aranżacjach czy jednak chcemy posłuchać wykonania na żywo. Za dobry zespół muzyczny będziemy musieli zapłacić w granicach 4-5 tyś. zł natomiast za Dj-a w granicach 2-3 tyś. zł. Do tego trzeba doliczyć opłatę za talerzyk dla obsługi.

Profesjonalny kamerzysta/ fotograf stworzy pamiątkę do końca życia, a odpowiedni zespół/dj sprawią, że zarówno nasi goście, jak i my będziemy bawić się świetnie.

A jakie jest Wasze zdanie na temat przygotowania do ślubu i wesela? Chętnie o nich poczytam w komentarzach 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *